Okna PCV zalety i wady okien plastikowych

Okna PCV zalety i wady okien plastikowych

Wyróżnia się trzy rodzaje okien ze względu na materiał, z którego zostały wyprodukowane. Są to okna plastikowe, aluminiowe i drewniane. Okna PCV na przestrzeni lat bardzo zyskały na popularności. Najczęściej montuje się je w domkach jednorodzinnych. Producenci oferują coraz to doskonalsze okna plastikowe, które świetnie wpasowują się w potrzeby właścicieli domów jednorodzinnych. Jakie są zalety i wady plastikowej stolarki okiennej?

Obecnie okna plastikowe to główny punkt oferty producentów okien. Oczywiście nadal można zaopatrzyć się w tradycyjne okna drewniane czy nowoczesne okna aluminiowe, ale to plastikowa stolarka okienna nie ma sobie równych. Popyt na nią rośnie, dlatego można obecnie dostrzec wiele odmian okien PCV, co jest doskonałą wiadomością dla kupujących, którzy mogą liczyć na naprawdę wysokiej jakości produkty w przystępnej cenie. Jednak zanim ktoś kupi okna plastikowe, powinien dowiedzieć się, jakie są zalety i wady takiego rozwiązania. Zobacz najlepsze okna PCV w ofercie Okna Wrocław w atrakcyjnych cenach!

Zalety okien PCV

Oczywiście przede wszystkim warto zacząć od zalet. A bez wątpienia okna plastikowe mają ich mnóstwo. Główna zaleta to energooszczędność. Dziś okna PCV to produkty o naprawdę korzystnym współczynniku przenikania ciepła. Niski poziom tego parametru oznacza, że okno jest bardzo szczelne, a więc zapewnia ciepło w domu, co z kolei prowadzi do niższych rachunków za ogrzewanie. To ważna wiadomość dla oszczędnych użytkowników.

Jednak energooszczędność to nie wszystko. Okna plastikowe są także bardzo trwałe, charakteryzują się dobrą izolacją akustyczną, są odporne na wilgoć. Nie bez znaczenia jest także wysoka estetyka okien plastikowych. Do wyboru są ramy o bardzo różnej kolorystyce, nie tylko w klasycznej bieli. Ponadto okna plastikowe mogą skutecznie imitować okna drewniane, a nawet można wykorzystać w nich aluminiowe nakładki.

Kolejna zaleta okien plastikowych to oczywiście ich niska cena (tanie okna). Są najtańszymi oknami, jeśli porównać je z oknami drewnianymi i aluminiowymi. A zatem nie tylko można oszczędzić na tym, że okno jest szczelne i płacić niższe rachunki za ogrzewanie, ale także można zyskać na samym zakupie plastikowej stolarki okiennej. Dzięki temu zostaną środki finansowe na inne wydatki. Niewątpliwym atutem okien plastikowych jest także to, że nie wymagają specjalnej pielęgnacji, np. takiej, jakiej potrzebują okna drewniane, aby utrzymały swoją wygląd i właściwości. Okna PCV wystarczy jedynie, np. chociaż dwa razy w roku, przetrzeć mokrą, miękką gąbką lub szmatką. Można także użyć mydła lub innego, delikatnego detergentu.

Wady okien PCV

Jak łatwo można zauważyć, okna plastikowe to cały szereg zalet. Dla wielu osób to wystarczy, by od razu zamówić plastikową stolarkę okienną do swojego domu. Inni jednak chcieliby wiedzieć o oknach coś więcej, np. poznać jej wady. W końcu każde rozwiązanie jakieś ma. W przypadku okien plastikowych takie wady także występują, choć ich lista jest naprawdę krótka, zwłaszcza jeśli porówna się ją do listy zalet. Co to za mankamenty?

Trzeba uważać na okna plastikowe w pomieszczeniach, gdzie brakuje właściwej cyrkulacji powietrza. Są tak szczelne, że mogą powodować osadzanie się pary wodnej na szybach. Można jednak obejść ten problem, montując nawiewniki. Kolejna wada okien PCV to fakt, że nie wszystkie są odporne na promieniowanie słoneczne, które może powodować lekką zmianę odcieniu profili okien tego typu. Dotyczy to jednak tylko jasnych profili. Niektóre okna plastikowe mogą też się odkształcać, ale jest to coraz rzadziej spotykany problem, dzięki temu, że producenci okien stale unowocześniają swoje wyroby w oparciu o coraz bardziej zaawansowane technologie.

Dobre okna?

Okna PCV Wrocław to bez wątpienia bardzo dobra stolarka okienna. Warto znać jej zalety, ale i wady, aby ostatecznie podjąć decyzję o jej zakupie. Trafnie dobrane okna plastikowe od cenionego producenta mogą posłużyć swoim użytkownikom nawet ponad 30 lat! By spełniły oczekiwania, muszą mieć dobre parametry, ale i być prawidłowo zainstalowane, najlepiej przez profesjonalną ekipę montażową.