Klasyczne i nowoczesne wnętrza z oknami PCV

Współcześnie projektowane budynki są bardzo zróżnicowane pod względem stylu, zastosowanych technologii, a także rodzaju przeszkleń. Wymogi stawiane budynkom to także odpowiedni stopień energooszczędności, na który wpływ w dużej mierze mają przeszklenia otworów okiennych czy drzwi tarasowych. Okna połaciowe, modne duże tafle szkła, okna aluminiowe czy już chyba najbardziej powszechne okna plastikowe – przed takim wyborem staje projektant, inwestor i wykonawca. Czy z użyciem zdawać by się mogło najprostszych okien PCV, można stworzyć wyjątkowe domy, które cechuje wysoka energooszczędność, a zarazem niezwykły wygląd? Jak wygląda kwestia zastosowania takich okien w istniejących budynkach?

Parametry plastikowych okien

Na rynku dostępnych jest wiele marek okien PCV, które różnią się nie tylko nazwą producenta, ale również parametrami użytkowymi, ilością komór, szyb czy sposobu montażu. Zasadniczo każde okno wykonywane jest na zamówienie, na wymiar. Wynika to ze specyfiki ich montażu, łatwiej zamówić okno o konkretnych wymiarach niż dostosowywać wnękę okienną do gotowego produktu. W budownictwie energooszczędnym najistotniejszy, obok właściwego montażu, jest parametr przenikalności cieplnej, jaki określa każdy typ okna. Określa się go symbolem Uw natomiast jednostką jest W/(m²·K). Jest on wypadkową kilku rodzajów przenikalności na całej powierzchni okien i charakteryzuje izolacyjność produktu, jakże istotną w polskim klimacie. Parametry i dane techniczne okien plastikowych Schuco oraz Aluplast – Okna Wrocław

Od 2017 obowiązują przepisy zakazujące montażu okien o współczynniku Uw wyższym niż 1,1, a od 2021 norma ma być zaostrzona do 0,9  W/(m²·K). Na współczynnik U wpływ ma również ilość komór okna, liczba szyb i rodzaj ramki dystansowej, ilość uszczelek. Im niższy, tym lepiej, bo zimą mniej ciepła ucieka z pomieszczeń, natomiast latem przy zamkniętych oknach dom mniej się nagrzewa. Do innych parametrów, które mogą być również decyzyjne przy zakupie, należą kształt ram okiennych, możliwość wyboru ich koloru, a także rodzaju okuć. Energooszczędne okna, dla nowoczesnych projektów domów czy starych lokalów mieszkalnych, mogą również posiadać nietypowe systemy otwierania czy na przykład dodatkowe wyposażenie w postaci elektrycznego sterowania. 

Trendy przy wymianie okien w budynkach wielorodzinnych

W ubiegłym wieku w Polsce powstało wiele osiedli mieszkaniowych, bloków z wielkiej płyty, a potem również nieco mniejszych szeregowców czy innych budynków wielorodzinnych. Montowane w nich były najczęściej okna drewniane nie najlepszej jakości — liczyła się ilość oddanych do użytkowania lokali. Dlatego też po kilkudziesięciu latach okna takie nawet mimo starannej i regularnej konserwacji wymagają wymiany. Nieco inaczej jest z oknami w kamienicach z początku wieku XX czy jeszcze wcześniejszych lat. Duże, solidne okna, często wykonane w technologii skrzynkowej, mogą trwać do dziś. Jednak ich technologie są już na tyle stare, że nowe okna plastikowe posiadają czasem nawet kilkukrotnie lepsze parametry, są też prostsze w konserwacji, utrzymaniu czystości i codziennym użytkowaniu.

Wymiana okien we wspólnotach mieszkaniowych często wymaga ich zgody, choć nie trudno taką uzyskać. Czasami nakładane są specjalne wymagania estetyczne na wymieniane okna — by nie odróżniały się znacząco od innych. Może być to sposób podziału wnęki okiennej czy kolor ramy. Kiedy jednak panuje dowolność w tym zakresie, wielu użytkowników decyduje się na okna plastikowe w ramie imitującej drewno, gdyż wydaje się to rozwiązaniem bardziej modnym i łatwiejszym w utrzymaniu czystości. Inwestorzy często mniej zwracają uwagę na parametry użytkowe okien, więcej zaś na ich estetykę, wychodząc z założenia, że wymiana starych nieszczelnych okien pamiętających czasy PRL-u na nowe plastikowe i tak będzie dużym skokiem jakościowym.

Okna w starych kamienicach mogą podlegać ochronie konserwatora zabytków. Jeżeli jest zgoda na ich wymianę bądź też budynek nie jest objęty nadzorem, duże otwory okienne wypełniane są najczęściej oknami estetycznie zbliżonymi do starych przeszkleń. Często jednak z uwagi na koszty niektóre wcześniej ruchome skrzydła okien zastępowane są stałymi przeszkleniami. Wybierane są za to zdobione klamki na przykład w kolorze starego złota, mechanizmy uchylania wysokich okien czy systemy dodatkowej wentylacji.

Funkcjonalność i nowoczesność z oknami PCV

Nowo budowane budynki pasywne czy energooszczędne zwykle mają już nieco mniejsze przeszklenia niż nowoczesne projektowane na przełomie wieków. Wynika to z nałożonych norm na poziom energooszczędności nowych budynków, jak i powolnej zmiany trendów. Wysokiej jakości okna plastikowe nie muszą mieć szerokich ram i klasycznego białego koloru. Profile mogą być pokryte niemalże dowolnymi wzorami i barwami, w zależności od oferty producenta. Techniką nadawania koloru najczęściej jest okleinowanie kształtowników w procesie produkcji okna, choć możliwe są również specjalnie powlekane lub malowane ramy. Również kolor uszczelek może być niestandardowy. Klamki, wywietrzniki czy inne elementy można stylem i kolorystyką dopasować nie tylko do budynku, ale również wnętrza.

Dzięki dużej możliwości indywidualizacji projektu okien oraz zwykle niższych cenach niż okna drewniane o porównywalnych parametrach, rozwiązanie okien plastikowych jest najpopularniejsze na rynku.

Dodaj komentarz