Sposoby otwierania okien PCV

Okna Wrocław to produkty idealne do domków jednorodzinnych. Cechują się dużą termoizolacyjnością, dźwiękoszczelnością, trwałością i estetyką. Spośród wszystkich dostępnych dziś na rynku okien to właśnie plastikowa stolarka okienna najbardziej zyskała na popularności. Nie dziwi ten trend, gdyż okna PCV to wysokiej jakości produkty, które nie mają już wiele wspólnego z przestarzałymi, niezbyt szczelnymi i wyłącznie białymi oknami plastikowymi, które kiedyś montowano w domach. Obecnie wybór jest o wiele większy, a ponadto okna PCV mogą się poszczycić naprawdę przystępną ceną. Przy zakupie okien plastikowych zwraca się uwagę na wiele kwestii, np. ilość szyb, ilość komór w profilach, zabezpieczenia antywłamaniowe, kolor ram. Ale to nie wszystko. W przypadku okien bardzo ważny jest także sposób ich otwierania.

Umieszczając okna w domu, trzeba pamiętać o tym, że mogą się różnie otwierać. Wybranie nieodpowiedniego okna może doprowadzić do tego, że eksploatacja stolarki okiennej będzie mocno utrudniona. Dodatkowo może pojawić się kłopot z ich czyszczeniem, a przecież nawet okna PCV trzeba od czasu do czasu przetrzeć gąbką czy umyć uszczelki. Warto także mieć świadomość, że istnieją okna nieotwierane, tzw. FIX-y, które nie sprawdzą się w każdym miejscu, ale można je spokojnie umieścić, np. w pralni czy garażu. Nie mają okuć i są bardzo prosto skonstruowane, więc także ich cena jest odpowiednio niska. Jednak przede wszystkim do domu potrzebne będą praktyczniejsze okna otwierane.

Od czego zależy wybór okna ?

W głównej mierze wybór okna powinien być podyktowany potrzebami domowników. Dobre okna PCV z Wrocławia powinny mieć niski współczynnik przenikania ciepła i odpowiedni wygląd, by pasowały do domu, zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Ale to nie wszystko. Zanim zakupi się okno, warto przemyśleć, gdzie będzie zamontowane: w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, a może wprost przeciwnie? W salonie, sypialni, a może kuchni? Dobrze jest także wziąć pod uwagę wielkość okna czy wagę skrzydła. Wszystkie te kwestie mogą znacznie wpłynąć na to, jaki rodzaj okna ze względu na sposób otwierania wybierze się do domu.

Jak można otwierać okna PCV?

Okna w domu powinny przede wszystkim być praktyczne dla użytkowników. Decyduje o tym m.in. sposób ich otwierania i zamykania. Jakie możliwości oferują współcześni producenci plastikowej stolarki okiennej

  • Okna uchylne – to rzadko wybierany rodzaj okna, bowiem umożliwia jedynie uchylenie górnej części skrzydła. Najczęściej okna PCV uchylne posiadają 2 lub 3 pozycje regulacji stopnia uchylenia. Często można je przyuważyć w budynkach przemysłowych czy restauracjach. Są montowane także w toaletach czy piwnicach.
  • Okna rozwierne – w oknach tego typu skrzydło można całkowicie otworzyć. Nie ma natomiast możliwości jego uchylenia i to zarówno górnej, jak i dolnej części skrzydła.
  • Okna uchylno-rozwierne – to najpopularniejszy rodzaj stolarki okiennej. Okna PCV tego typu można zarówno uchylić, by przewietrzyć pokój, czy całkowicie otworzyć. Jest to bardzo wygodne zarówno do codziennego użytku, jak i np. w sytuacji, gdy chce się okno umyć. Nie zawsze jednak sprawdzą się w kuchni, zwłaszcza w sytuacji, gdy parapet takiego okna to jednocześnie blat użytkowy.
  • Okna przesuwne – umożliwiają otwieranie okna bez potrzeby ściągania przedmiotów z parapetu, bowiem podczas otwierania takiego okna jedno skrzydło wchodzi w drugie. Zazwyczaj to rozwiązanie stosuje się w oknach balkonowych.
  • Okna obrotowe – to popularne i praktyczne okna dachowe. Są tak skonstruowane, by otwierać się poprzez obrót skrzydła wokół osi. Oś najczęściej znajduje się w połowie wysokości okna, ale można także zakupić okno o podwyższonej osi obrotu.

Dobranie odpowiednich okien PCV

Przed zakupem okna zawsze należy zwrócić uwagę na sposób, w jaki jest otwierane. Może to bowiem znacznie ułatwić codzienne korzystanie ze stolarki okiennej. Okna PCV Wrocław mogą być uchylne, rozwierne, uchylno-rozwierne, przesuwne czy obrotowe. Na rynku nie brakuje także np. okien obrotowych czy harmonijkowych. Dzięki temu do każdego wnętrza dopasuje się najlepszą stolarkę okienną.