Duże okna PCV, czy warto zainwestować w dużą stolarkę?

Wielu osobom marzy się zastosowanie w swoim domu dużych okien, czyli takich przekraczających standardowe wymiary. Niektórzy chcieliby taką stolarkę zamontować w salonie, inni preferują duże przeszklenia w sypialni. Jednak chęć użycia takich okien, a ich faktyczna instalacja, to dwie różne rzeczy. Warto już zawczasu, czyli najlepiej na etapie tworzenia projektu domu, zastanowić się, czy takie okna to faktycznie dobre rozwiązanie. Stolarka okienna nie jest tania, więc raz zamontowane okna będą musiały służyć przez lata. Czy warto zdecydować się na duże okna?

Budowa domu jednorodzinnego wiąże się z wieloma kłopotami i wydatkami. Oczywiście ostateczny rezultat jest tego warto, bowiem mieszkanie w obiekcie wolnostojącym daje więcej swobody i prywatności. Jednak nie można zaprzeczyć, że wznoszenie budynku od fundamentów jest procesem długim i wyczerpującym, nawet jeśli samodzielnie nie bierze się udziału w pracach. Jednym z zadań przyszłych właścicieli takiego domku jest wybór stolarki okiennej. Zazwyczaj wszyscy snują marzenia o wielkich przeszkleniach, które doświetlą wnętrza i pozwolą zbliżyć się do otaczającej dom natury. Ale duże okna nie zawsze się sprawdzają. O czym pamiętać? Sprawdź ofertę okien PCV na stronie Okna Wrocław!

Zalety i wady dużych okien PCV

Jeśli już planuje się zakup dużych okien, przede wszystkim warto postawić na modele plastikowe. Duże okna w niestandardowych wymiarach to zawsze dodatkowe koszty, więc lepiej postawić na stolarkę okienną, która nie wiąże się z wydawaniem ogromnych środków finansowych. Mogłoby to skończyć się nadwyrężeniem całego budżetu przeznaczonego na budowę domu. Okna PCV są najtańszym rozwiązaniem, choć oczywiście warto także zastanowić się nad oknami aluminiowymi, które dają wiele możliwości, jeśli chodzi o wielkość. Ich cena jest jednak o wiele wyższa od okien plastikowych.

Okna PCV, choćby duże, zapewniają bardzo dobrą izolacyjność cieplną. A jest to szczególnie ważne w przypadku stolarki o sporych rozmiarach. Zawsze warto sprawdzić współczynnik przenikania ciepła, który dla całego okna powinien wynosić około 1 W/(m2K). Wówczas ma się pewność, że straty cieplne wynikające z różnicy temperatur po obu stronach okna będą jak najniższe. Będzie to ważne zarówno zimą, jak i latem. Pomieszczenie nie będzie się przegrzewać ani niepotrzebnie wyziębiać, więc w pokoju zostanie zachowana optymalna temperatura.

Mówi się, że duże okna to gwarancja doskonałego doświetlenia pokoju. To główna ich zaleta. Wspaniale także prezentują ogród, co jest szczególnie ważne dla miłośników roślinności, którzy będą dbać o podwórko. Czasami jednak warto postawić np. na dwa mniejsze okna na dwóch różnych ścianach, zamiast jednego dużego. Koszty będą mniejsze, okno zostanie szybciej dostarczone i zamontowane, a do tego może się okazać, że pokój będzie nawet jaśniejszy niż mogłoby się wydawać. W końcu duże okno z jednej tylko strony pomieszczenia może powodować mniejsze doświetlenie w drugim końcu pokoju – okno na ścianie bocznej może skutecznie rozwiązać ten problem. Ponadto dzięki dwóm oknom będzie się miało widok na dwie strony ogrodu, a nie tylko na jedną.

Duże okna PCV to dobry pomysł?

Jak widać duże okna nie zawsze są dobrym pomysłem. Jeśli już zamontowanie takich okien to konieczność, to lepiej zdecydować się na okna wysokie, ale węższe. Ponadto każdy właściciel domku, który chce zamontować większe okna niż standardowe, powinien zwrócić uwagę na ich izolacyjność akustyczną. Źle dobrane duże okna mogą bowiem spowodować, że z zewnątrz będzie docierał każdy hałas, a w domu warto tego unikać. By w budynku było cicho, konieczne są okna nawet o izolacyjności akustycznej 40 dB lub więcej. Najlepiej zainwestować w okna PCV Wrocław o standardowym rozmiarze – będzie to rozwiązanie tańsze, szybsze, wygodniejsze i bezpieczniejsze.Trzeba też wziąć pod uwagę, że duże okna to większa waga. Otwieranie takiego okna może spowodować, np. problemy z okuciami. Dlatego lepiej zainwestować w okna plastikowe standardowe, które będą mogły być użytkowane latami i nie dojdzie do żadnych problemów z elementami okiennymi. Łatwiej będzie je obsługiwać na co dzień i nie dojdzie do żadnych niechcianych wypaczeń.