4 porady, jak czyścić ramy okien PCV

Okna PCV Wrocław można dziś zauważyć w większości domków jednorodzinnych. Coraz więcej właścicieli mieszkań także decyduje się na tę stolarkę okienną. Przede wszystkim zyskały popularność ze względu na swoją doskonałą termoizolacyjność w połączeniu z niską ceną. Dodatkowo są także dźwiękoszczelne, trwałe i estetyczne. Wielu użytkowników okien plastikowych podkreśla także fakt, że są to produkty łatwe w konserwacji. Rzeczywiście okna PCV nie wymagają impregnowania, które jest niezbędne w przypadku okien drewnianych, ale to nie znaczy, że nie należy o nie regularnie dbać. Czasami ramy okien plastikowych mogą ulec nawet dość sporym zabrudzeniom. Jak sobie z nimi poradzić?

Na wygląd okien ma wpływ wiele czynników. Najczęściej zabrudzenia ram okien wynikają z opadów deszczu, dymu czy osadzającego się na nich kurzu. Niekiedy także dzieci mogą bardziej lub mniej przypadkowo ubrudzić ramy podczas zabawy. W takim wypadku najlepiej od razu zabrać się za wyczyszczenie okien, by szybko pozbyć się zabrudzeń. Jakich wskazówek warto się trzymać, by skutecznie pozbyć się brudu z plastikowych ram okiennych?

Używaj odpowiednich środków

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do czyszczenia ram okiennych. Ich ceny mogą być bardzo różne, wszystko zależy od obecnych w produktach składników. Nie ma także problemu, aby dziś kupić preparaty ekologiczne, lepsze dla środowiska naturalnego i dla zdrowia samego czyszczącego i użytkującego okna PCV. W przypadku plastiku przede wszystkim warto zwrócić uwagę, jakich środków nie należy używać. Są to np. popularne mleczka czyszczące czy rozpuszczalniki z acetonem. Mogą pomóc w usunięciu zabrudzeń, ale też mogą spowodować żółknięcie ram, a nawet je uszkodzić. Zdecydowanie odpadają wszelkie substancje ścierne, np. proszki, oraz kwasy.

Pamiętaj o domowych sposobach

By okna plastikowe umyć skutecznie, ale też bezpiecznie, najlepiej skorzystać z prostych, domowych sposobów. Jednym z nich jest użycie sody oczyszczonej. Używana jest do czyszczenia domu od dawna i świetnie sprawdzi się także do mycia ram. Wystarczy trochę sody rozpuścić w ciepłej wodzie. Ale nie tylko soda nadaje się do tego zadania. Równie dobrze można po prostu użyć mydła czy odrobiny płynu do mycia naczyń. 

Nie stosuj szorstkich produktów

Okna PCV mają bardzo delikatne ramy, więc nie można ich traktować szorstkimi ścierkami. Używanie takich produktów może doprowadzić do porysowania ram, co jest wysoce niewskazane, bo wygląda bardzo nieestetycznie. Okna PCV myje się wyłącznie delikatnymi wyrobami, np. miękką ściereczką lub gąbką. Jeśli na ramie pozostały resztki farby, można ewentualnie użyć plastikowej szpachelki. Szorstkie zmywaki, które czasem używa się w kuchni, zdecydowanie nie nadają się do plastikowych ram.

Zadbaj o regularność

Nie tylko właściwe środki czyszczące są ważne w przypadku mycia stolarki okiennej. Okna PCV dopiero wtedy spełnią swoje zadanie, jak będą regularnie oczyszczane z brudu. Co to znaczy? Ogólnie okna PCV najlepiej myć przynajmniej 2 razy do roku, dzięki czemu dłużej zachowają swoje właściwości i wysoką estetykę. Jeśli na dworze jest duże nagromadzenie dymów czy kurzu, wówczas warto okna myć nawet częściej. Nie powinno się doprowadzać do sytuacji, kiedy brud aż „wżera się” w okna, bo wówczas jego usunięcie będzie bardzo trudne lub nawet niemożliwe. Przy czyszczeniu okien warto także pamiętać, że nie jedynie ramy należy umyć. Okna PCV mają także inne elementy, o które warto zadbać. Są to szyby, uszczelki i okucia. 

Okna PCV, a zwłaszcza ramy tej stolarki okiennej, należy co jakiś czas dokładnie umyć. Najlepiej zrobić to w porze wiosennej, kiedy na dworze jest już cieplej. Wystarczy woda, szare mydło lub inny delikatny środek czyszczący oraz miękka gąbka lub ściereczka, np. taka z mikrofibry. Do ram okiennych plastikowych można także użyć specjalnych preparatów antystatycznych, aby plastik łatwo nie przyciągał kurzu. Dzięki regularnej pielęgnacji ram i pozostałych części okna, stolarka okienna będzie nie tylko ładnie się prezentować, ale także na dłużej zachowa swoje parametry. Sprawdź ofertę na tanie Okna PCV w ofercie Okna Wrocław!

Dodaj komentarz